PIC16F753-I/SL
Angel Technology Electronics Co
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
PIC16F753-I/SL
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Number of I/O : 11
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 2V ~ 5.5V
DigiKey Programmable : Not Verified
RAM Size : 128 x 8
Program Memory Type : FLASH
Connectivity : -
Package : Tube
EEPROM Size : -
Program Memory Size : 3.5KB (2K x 14)
Oscillator Type : Internal
Peripherals : Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product Status : Active
Core Size : 8-Bit
Mounting Type : Surface Mount
Series : PIC® 16F
Supplier Device Package : 14-SOIC
Data Converters : A/D 8x10b; D/A 1x9b
Mfr : Microchip Technology
Core Processor : PIC
Speed : 20MHz
Base Product Number : PIC16F753
Description : IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 14SOIC
Stock : In Stock
Contact Now
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 14-SOIC